همزمان با سراسر کشور برگزار شد؛

آئین تجلیل و تکریم از پیشکسوتان عرصه دفاع مقدس و مقاومت کردستان

شناسه : 1697 21 سپتامبر 2020 - 10:39 41 بازدید ارسال توسط :
صبح امروز آئین تجلیل و تکریم از پیشکسوتان عرصه دفاع مقدس و مقاومت همزمان با سراسر کشور در سالن پیامبر اعظم استانداری کردستان برگزار شد.
آئین تجلیل و تکریم از پیشکسوتان عرصه دفاع مقدس و مقاومت کردستان
پ
پ

سردار ذبیح الله مالکی مدیر کل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس استان کردستان در آئین تجلیل و تکریم از پیشکسوتان عرصه دفاع مقدس و مقاومت کردستان که همزمان با سراسر کشور برگزار شد، ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدای انقلاب اسلامی و ۵۴۰۰ شهید خطه کردستان اظهار داشت:

در چهلمین سالگرد دفاع مقدس قرار داریم ایامی که رژیم بعث جنگی نابرابر علیه ایران به راه انداختند اما علیرغم درگیری‌های داخلی و جنگ خارجی، رزمندگان ایران اسلامی با سلحشوری خود شکست تلخ را به آنها چشاندند.

وی اضافه کرد: جنگ‌ رژیم بعث عراق علیه ایران کمتر از جنگ جهانی سوم نبود چرا که دشمنان با تمام توان و با بهره‌گیری از کمک کشورهای زیادی به کشور ایران حمله کردند.

وی با بیان اینکه اینکه رزمندگان ایران جانانه از نظام دفاع کردند تا دشمن به اهداف خود نرسد، گفت:‌ در چهلمین سالگرد دفاع مقدس در  راستای گرامیداشت این ایام که سند پرافتخار ملت ایران است، ۱۱ ستاد شهرستانی و ۹۷ کمیته‌ برای برنامه‌ریزی برنامه‌های این ایام تشکیل شده است.

سردار مالکی خاطرنشان کرد: ۲۴۳ برنامه شاخص در سطح استان و هزاران برنامه در شهرها و روستاهای استان همزمان با هفته دفاع مقدس در سطح استان اجرا می‌شود.

وی با اشاره به وجود ۶ هزار و ۸۶۴ پیشکسوت دفاع مقدس در استان کردستان، گفت:‌ در سطح کشور در این ایام از یک میلیون نفر پیشکسوتان دفاع مقدس تجلیل می‌شوند که سهم استان کردستان از این میزان ۲ هزار نفر است که تاکنون از یک‌هزار نفر آنها تجلیل شده است.

مدیرکل حفظ ‌آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس کردستان گفت:در این همایش نیز از ۴۰ نفر از پیشکسوتان دفاع مقدس تجلیل خواهد شد.

وی، افتتاح پروژه‌های صنعتی، برپایی نمایشگاه دفاع مقدس، عطرافشانی مزار شهدا، حضور فرماندهان در نمازهای جمعه، صدور بیانیه توسط ادارات و…از دیگر برنامه‌های هفته دفاع مقدس در کردستان ذکرکرد.

سردار مالکی از رونمایی مجسمه نماد مقاومت و پایداری کردستان در پارک جنگلی آبیدر همزمان با این هفته خبر داد و گفت: از ۵۰ عنوان کتاب وصیت‌نامه شهدای استان رونمایی خواهد شد.

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس کردستان افزود: نسل جوان باید بیشتر در شرف مجاهدت‌های رزمندگان دوران دفاع مقدس قرار بگیرند.

وی گفت: سال ۱۳۹۹ مقارن با چهلمین سالگرد آغاز جنگ تحمیلی و دفاع مقدس ایران که بعد از ۴۰ سال از مجاهدت و ایثارگری به رهبری امام خامنه ای (مد ظله العالی) شاهد صلابت نظامی، علمی، فرهنگی و سیاسی در سایه مقاومت و پایداری در برابر استکبار جهانی هستیم و از ایران اسلامی به عنوان الگو یاد می شود.
وی افزود: امروز نسل جوان نیازمند یادگیری آن است تا چگونگی آن پیش از پیش مورد توجه قرار گیرد .

سردار مالکی با بیان اینکه  امسال در چهلمین سالگرد دفاع مقدس ۵۰۵ ستاد استانی و شهرستانی در سطح کشور تشکیل شده شده که برنامه‌های این ایام را برنامه‌ریزی می‌کنند گفت: ۲۴۳ برنامه شاخص در هفته دفاع مقدس در سطح استان اجرا می‌شود.

روحیه مقاومت نیاز امروز کشور است

در ادامه سردار سید صادق حسینی فرمانده سپاه بیت المقدس کردستان اظهار داشت: امروز سالگرد گرامیداشت هفته ی دفاع مقدس است که بر عکس سنوات گذشته که با رژه ی نیروهای مسلح برگزار می شد امروز آیین تجلیل از پیشکسوتان دوران دفاع مقدس و با سخنان گهربار رهبر معظم انقلاب آغاز می شود.

وی گفت: رزمندگان از پا افتادند تا ما بر پای بایستیم، به راستی که صدام بخه خیال ساقط کردن نظام جمهوری اسلامی ایران جنگ را آغاز کرد و با درخواست و ادعانماهی واهی خود غافل از آنکه خدا، ملت، رهبری را ندیده بود و بعد مادی را بررسی کرده بود در حالی که بُرد با بعد معنویت است.

وی افزود: حضور آگاهانه ملت ما در جبهه های دفاع مقدس و رهبری امام خمینی (ره) و وحدت و یکپارچگی جبهه ی اسلامی خیلی سریع آنچه را که صدام در ذهنش پرورانده بود نقش بر آب و تبدیل به سراب کرد.

سردار حسینی تاکید کرد: ما برحق بودیم بعد از پایان جنگ هرچند دیر اما جامعه جهانی متجاوز بودن صدام را پذیرفتند

فرمانده سپاه کردستان خاطرنشان کرد: امروز روز بزرگی است چرا که با دفاع مشروعمان حتی یک سانتیمتر از خاک کشور را به دشمن واگذار نکردیم.

وی با بیان اینکه در دفاع مقدس، با حضور گسترده ی مردم پوزه ی دشمنان را بر خاک مالیدند و برای تنبیه متجاوزان، رزمندگان از مرزها عبور کردند و نشان دادند که ایمان، اعتقاد و توسل به خداوند نصر، پیروزی و فتح را به دنبال دارد

فرمانده سپاه بیت المقدس کردستان با اشاره به اینکه ۸ سال دفاع مقدس نشان داد که ایستادگی فعال جواب میدهد، خاطر نشان کرد: رهبری امام در بسیج امکانات و در برابر تمام تجهیزات غربی ها نتوانست عزم راسخ ملت ایران را از صحنه خارج کند و با شکست مواجه شدند.

وی یادآور شد:  پیروزی هشت سال دفاع مقدس نتیجه ایمان قوی و شجاعت ملت سرلحشور ایران در دفاع از کیان است.

وی با عنوان اینکه نبرد مردمی و دین‌محوری و رهبری کاریزماتیک موجب پیروزی در جنگ تحمیلی شد، گفت: شیوه و آئین رهبری جنگ امروز یک متد و الگوی درس آموز برای همه ملت آزادیخواه جهان است که این روش می‌تواند پیروزی قطعی محور مقاومت و شکست رژیم جعلی را رقم بزند.

وی اذعان کرد: رزمندگان و کل ملت ایران ۸ سال تلاش کردند و توانستند دشمنان را با شکست سخت از کشور بیرون کنند.

فرمانده سپاه کردستان با بیان اینکه با وجود تمام حمایت‌های نیرویی و تسلیحاتی که از صدام از سوی بسیاری از کشورها صورت گرفت پیروزی با ما بود، گفت: شهدای عرصه دفاع مقدس، امروز امامزادگان عشق هستند و مردم برای زیارت آنها می‌روند.

وی اظهار کرد: پیروزی خون بر شمشیر بعد از صحنه کربلا بار دیگر در جنگ تحمیلی اتفاق افتاد و همه به چشم خود دیدیم.

سردار حسینی افزود: امروز هم رسالت دیگری داریم که باید با بهره‌گیری از تمام اندوخته‌های دفاع مقدس در مسیر عمران و آبادانی کشور استفاده کنیم.

وی در پایان گفت: ایستادگی فعال، آگاهی، وحدت و انسجام رمز موفقیت و استمرار پیروزی هاست و این شیوه دفاع محور مقاومت را به پیروزی می رساند آزادی قدس را رقم خواهد زد لذا  دولتمردان باید تلاش کنند آنچه مستحق این ملت و حق مردم است از امکانات داخلی فراهم سازند.

شاخص  رزمندگان دفاع مقدس اطاعت  و ساده زیستی بود

حجت‌الاسلام والمسلمین عبدالرضا پورذهبی در ادامه اظهار داشت: بقا و وضعیت جنگ به چند چیز بستگی دارد که اگر این شاخصه‌ها وجود نداشته باشد نمی‌توان موفق شد.

به گفته نماینده ولی فقیه در استان کردستان، نخستین شاخص دفاع مقدس، اطاعت بود افرادی که درهشت سال جنگ تحمیلی شرکت کردند مطیع بودند.

حجت‌الاسلام پورذهبی افزود: اختلافات در اینکه جنگ از کدام نقطه شروع شود وجود داشت اما همه مطیع بودند وهمین مطیع‌بودن موجب پیشبرد اهداف می‌شد.

وی با بیان اینکه کسانی که در جنگ شرکت داشتند متدین و اهل نماز شب بودند، عنوان کرد: بزرگانی در دفاع مقدس شرکت داشتند که برای راز و نیاز با خدا درون قبر می‌نشستند.

نماینده ولی فقیه در استان کردستان اضافه کرد: اشرافی‌گری، فسادها، استکبارها و غیره همه و همه بخاطر عدم معنویت است.

حجت‌الاسلام پورذهبی اذعان کرد: اخلاص و شجاعت از ویژگی‌های بارز رزمندگانی بود که در جبهه و جنگ در مقابل سپاه بعثی ایستادگی کردند.

وی افزود: اینها از جان شیرین خود گذشتند، اما بعضی‌ها با وجود اینکه مال زیادی دارند حتی حاضر به گذشت از مال خود نیستند و به بیت‌المال هم دست‌درازی می‌کنند.

وی با بیان اینکه ساده‌زیستی از ویژگی بارز رزمندگان ایران اسلامی در طول هشت سال دفاع مقدس بود، عنوان کرد: ساده‌زیستی در منش و رفتار آنها به گونه‌ای بود که در نوع رفتار و زندگی آنها کسی فرمانده را از رزمنده تشخیص نمی‌داد.

وی با بیان اینکه یازده ستاد از ستادهای یاد شده سطح کشور در کردستان تشکیل شده است، اعلام کرد: ۱۱ ستاد استانی و ۹۷ کمیته‌ نیز در سطح استان نیز برای رصد برنامه‌های گرامیداشت دفاع مقدس تشکیل شده است که از سوم خرداد تشکیل و تا پایان سال فعالیت دارند.

وی یادآور شد: امسال همزمان با سراسر کشور از یک میلیون نفر از پیشکسوتان دفاع مقدس تجلیل می‌شوند و سهم کردستان دو هزار نفر است که تاکنون از سوم خرداد ماه امسال یک‌هزار نفر تجلیل شده است و امروز هم به نمایندگی از ۴۰ نفر از رزمندگان تجلیل بعمل می آید.

هفته ی دفاع مقدس تابلوی بسیار زیبایی از همه ی خوبیهاست

بهمن مرادنیا استاندار کردستان در ادامه اظهار داشت: هفته ی دفاع مقدس بی شک فرصتی مغتنمی است تا فضای عمومی کشور معطوف به دفاع مقدس شود تا با بهره‌گیری از این گنیجنه عظیم در راستای تقویت خودباوری، ایمان، تعهد و توان واقعی حرکت کنیم.

 

وی گفت: بی شک هفته ی دفاع مقدس تابلوی بسیار زیبایی از همه ی خوبیهاست چرا که در زمان جنگ چه رفتارهای زیبا و چه کارهای ارزشمندی صورت گرفت و این تابلو عشق، ایثار و از خودگذشتگی متبلور و جلوه گر است.

وی اذعان کرد: رسالت ما این است که این تابلو را به زیبایی نگهداری کنیم و آن را نسل به نسل به آیندگان هدیه کنیم که روزی جوانان ما چگونه در برابر تمام استکبار جنگیدند.

 

استاندار کردستان با اشاره به اینکه تمام دفاع مقدس عشق و ایمان بوده است، گفت: امیدواریم که خداوند این توان، اعتقاد و باور را به ما بدهد که ادامه دهنده ی راه شهیدان باشیم و بتوانیم به عنوان یک سند افتخار در تمام دوران ها به خود ببالیم

رونمایی از ۷ کتاب چاپی و ۸ کتاب صوتی توسط اداره کل حفظ آثار و دفاع مقدس کردستان

در پایان این مراسم از هفت کتاب چاپی چهره ی فراموش نشدنی جبهه مقاومت، سرباز ملت، کتاب اسنادی جلد یک و دوم مهندسی رزم، کتاب به کدامین گناه، کودک فارسی فهمیده ی کُردستان، کتاب ترجمه ی کُردی شهید فهمیده ی کُردستان (زندگینامه شهید یدالله محمدی) و ۸ کتاب صورتی شاما پروانه های سوخته از ۱ الی ۷ و کتاب صورتی انشای شهیدان رونمایی بعمل آمد.

در پایان این مراسم از ۴۰ نفر از رزمندگان و پیشکسوتان جبهه و مقاومت تجلیل شد.

انتهای پیام/

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

برای ارسال دیدگاه شما باید وارد سایت شوید.