پس از صدور فرمان امام خمینی (ره) مبنی بر پاکسازی شهر سنندج

آزادسازی شهر سنندج

شناسه : 583 09 مارس 2020 - 23:28 82 بازدید ارسال توسط : نویسنده : ادمین حفظ آثار منبع : اداره کل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس استان کردستان
در پی توافق هیات حسن نیت و عناصر گروه های مخالف درباره خارج شدن نیروهای سپاه پاسداران ایران از سنندج ، گروه های گوناگون به دلیل غیبت چند ماه ی این نیرو ها، به رعایت مسائل امنیتی پای بند نماندند و آشوب و بلوای آنان همچنان ادامه یافت .بنابراین ، در پی نقض مکرر توافقات انجام شده به ویژه پس از حمله گروه های شورشی به ستون خودرو های ارتش که عازم مرز بودند ، ضرورت پاکسازی سنندج قطعی شد . بر این اساس پس از هماهنگی های لازم ، در ساعت یازده پنجشنبه چهارم اردیبهشت ماه 59 ، عملیات پاکسازی لشکر 28 آغاز شد.
آزادسازی شهر سنندج
پ
پ

با شدت یافتن درگیری در شهر سنندج و فرمان امام خمینی (ره) مبنی بر پاکسازی شهر سنندج، رزمندگان اسلام(سپاه، ارتش و پیشمرگان مسلمان کرد) روز شنبه ششم اردیبشهت ماه سال ۱۳۵۹ ه.ش به سمت شهر سنندج حرکت می کنند و پس از استقرار در فرودگاه و ساماندهی نیروها، عملیات پاکسازی شهر آغاز می شود.آزاد سازی سنندج از سه محور شروع می شود و نیروها سپاه اسلام در سه محور الف. از فرودگاه سنندج به طرف مرکز شهر(شریف آباد و میدان آزادی)، ب. از گردنه صلوات آباد به طرف سیلو، ج. از محل پادگان لشکر ۲۸ به طرف باشگاه افسران عملیات آزاد سازی سنندج را شروع می کنند.

گام اول در پاکسازی سنندج را پیشمرگان مسلمان کرد برمی دارند. نیروهای سازمان پیشمرگان مسلمان کرد به فرماندهی شهید داریوش چاپاری پیش قراول سپاه اسلام در حرکت به طرف مرکز شهر می شوند. بعد از پیشروی نیروهای سپاه اسلام تا بلندی های پارک دیدگاه، نیروها به دو دسته تقسیم می شوند و تعدادی به طرف تپه الله اکبر حرکت می کنند و باقی نیروها به سمت مرکز شهر حرکت به راه می افتند.نیروهای سپاه اسلام بعد از تسلط بر بیمارستان توحید، از سه محور و طی سه شبانه روز جنگ سخت و نفس گیر موفق به فتح تپه الله اکبر می شوند و به دلیل موقعیت استراتژیک این تپه، تسلط نیروهای سپاه اسلام بر تپه الله اکبر؛ آغازی بود بر پایان چند ماه ظلم و ستم گروهک های ضد انقلاب بر مردم مظلوم کردستان.

پس از پاکسازی این منطقه طبق قرارهای قبلی، پایگاهی بر روی تپه احداث می شود تا حملات و حرکات ضد انقلاب کنترل و خنثی شود.با حرکت نیروها در سه محور شهر (فرودگاه، گردنه صلوات آباد و پادگان لشکر ۲۸) و پس از نبردی سخت و بی امان میان طرفین درگیری، شهر سنندج از اشغال دشمن خارج شد و تحت کنترل رزمندگان اسلام درآمد. پس از آن، نیروهای ارتش و سپاه با پیشروی در سطح شهر، مواضع مهم و راهبردی را به تصرف خود درآوردند و پاکسازی قدم به قدم خیابان و کوچه ها و محله ها، بخش عمده ای از نیروهای مسلح غیر قانونی را مجبور به عقب نشینی و سرانجام ترک شهر نمودند، سرانجام شهر سنندج پس از ۲۲ روز نبرد تن به تن از لوث وجود گروهک ها پاکسازی شد.

ایران اسلامی در طول این ۲۲ روز، شهدای بسیاری را تقدیم انقلاب اسلامی نمود، ولی در این میان سند موثقی برای آمار شهدا وجود ندارد، فقط نقل قول هایی وجود دارد و سایت ما فقط آن ها را منتشر می کند.تعدادی از پیشمرگان مسلمان کرد حاضر در آزادسازی شهر سنندج، آمار بیش از ۹۰۰ شهید را برای آزادسازی شهر سنندج اعلام می کنند. حتی برخی از پیشمرگان، فقط برای آزادسازی تپه الله اکبر آمار ۶۰۰ شهید را بیان می کنند، البته به دلیل وضع نامناسب زمان درگیری شهر سنندج، هیچ سندی در این زمینه یافت نشده است، البته یکی از یادگاران هشت سال دفاع مقدس در نشستی صمیمی با خبرنگار پیشمرگ روح الله گفت: چند سال بعد از آزاد سازی شهر سنندج، آقای رضا پورآثار فرمانده وقت سپاه شهرستان قروه در جمع نیروهای سپاه قروه ابراز داشت: فقط سپاه اصفهان در آزادسازی تپه الله اکبر، ۵۰۰ شهید را تقدیم انقلاب اسلامی نموده است.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

برای ارسال دیدگاه شما باید وارد سایت شوید.