نگاهی به 10 اثر ادبی مهم در زمینه دفاع مقدس

جنگ پا برهنه

شناسه : 504 07 مارس 2020 - 20:20 85 بازدید ارسال توسط : نویسنده : ادمین حفظ آثار منبع : پایگاه بصیرت
به نقل از گزارشحوزه ادبیات گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان کتاب «جنگ پا برهنه» نوشته رحیم مخدومی شامل ۲۴ خاطره با نثری روان و دلنشین است که سعی می کند تنها به دود و آتش و بوی باروت بسنده نکرده و نقبی به لایه‌های زیرین جنگ و شخصیت رزمندگان هم بزند. از ابتکارات زیبای کتاب آن است که هر خاطره با آیه‌ای از قرآن آغاز می شود؛ آیه‌ای به عنوان مقدمه که با خاطره همبستگی معنایی داشته و به نوعی ریشه‌های جنگ پا برهنه را مشخص می کند. این کتاب شامل خاطرات راوی از مقاطع مختلف جنگ و از جمله عملیات های والفجر ۸ و کربلای ۵ است. البته بیشتر تمرکز نویسنده بر شخصیت های حاضر در جبهه است و حوادث و رویدادهای جنگ به مراتب در حاشیه قرار گرفته اند. متن تقریظ مقام معظم رهبری برای این کتاب: «بسم الله الرحمن الرحیم ـ این انعکاسی از رنج های مردم پا برهنه است که به خصوص در مقایسه با فداکاری همین مردم، بسی جانکاه و تلخ و ناپذیرفتنی می نماید و وقتی روح لطیف و حساسی منظره این هر دو را به چشم دیده بلکه با آن زیسته باشد، با زبانی به همان تلخی آن را روایت می کند و البته توسن خیال اهل هنر همیشه و در همه‌ی میدان ها از واقعیت پیشی می گیرد ....»
جنگ پا برهنه
پ
پ
کتاب «جنگ پا برهنه» خاطرات رحیم مخدومی از مقاطع مختلف جنگ و از جمله عملیات‌های والفجر ۸ و کربلای ۵ است. تمرکز این کتاب بر شخصیت‌های حاضر در جبهه بوده است، ضمن آنکه نگاهی هم به حوادث و رویدادهای جنگ دارد. از ابتکارات زیبای کتاب آن است که هر خاطره با آیه‌ای از قرآن آغاز می‌شود؛ آیه‌ای به عنوان مقدمه که با خاطره همبستگی معنایی داشته و به نوعی ریشه‌های جنگ پابرهنه را مشخص می‌کند. این کتاب شامل ۲۴ خاطره با نثری روان و دلنشین است که سعی می‌کند تنها به دود و آتش و بوی باروت بسنده نکرده و نقبی به لایه های زیرین جنگ و شخصیت رزمندگان نیز بزند. مخدومی در این کتاب سعی دارد از زاویه‌ای به جنگ نگاه کند تا این ستاره‌های گمنام و پابرهنه در آسمان دفاع مقدس رصد شوند. از شخصیت‌های محوری این کتاب می‌توان به عبدالرحیم جمشیدی، مهاجر افغانی اشاره کرد که برای کار به ایران آمده بوده، اما با مشاهده حوادث رخ داده ایران بر اثر جنگ تحمیلی از ادامه کار دست می‌کشد و راهی جبهه می‌شود و پس از هر بار مجروحیت، بدون هیچ ملاقات کننده‌ای در بیمارستان بستری ‌شده و دوباره به جبهه باز می‌گردد. سرانجام سال آخر جنگ، جمشیدی شیمیایی می‌شود و به شهادت می‌رسد.

تعداد صفحات: ۱۶۳

قطع: رقعی

شابک: ۲-۱۹۴-۵۰۶-۹۶۴-۹۷۸

 رحیم مخدومی، نویسنده‌ای است که عمده موفقیت او به جهت اعتقاد به آرمان‌های انقلاب اسلامی در نگارش کتاب‌هایش است. او تا‌کنون کتاب‌های زیادی را منتشر کرده است. مخدومی سال ۱۳۴۵ در ورامین متولد شده و سپس تحصیلات خود را تا مقطع لیسانس در رشته علوم تربیتی ادامه داده است. این نویسنده در حال حاضر از معلمان و فعالان فرهنگی کشور است و در عین حال با بسیج، سپاه، جهاد سازندگی و حوزه‏هنری همکاری دارد.

 آیت‌ الله‌ سیدعلی خامنه‌ای (رهبر معظم انقلاب): این کتاب انعکاسی از رنج‌های مردم پابرهنه است که در مقایسه با فداکاری همین مردم بسی جانکاه و تلخ و ناپذیرفتنی می‌نماید… در روایت‌های دیگر از همین جبهه، چیزی از همه برجسته‌تر است و شیرین‌تر؛ و آن تواضع و چندان ندیدن کار خود در مقابل کار دیگرانی که آنان نیز در جبهه‌هایی دیگر اما باز در برابر همان دشمن و به عشق همان خدا، تلاشی کرده و عرقی ریخته‌اند، اگرچه خطر در همه میدان‌ها یکسان نیست و همه کسانی را که فیض آن جبهه را نبرده‌اند، اهل دنیا و دلبسته به تعلقات آن ندانستن، و زحمت و مرارتی را که خود برای خدا برده‌اند بر سر دیگران خرد نکردن و این صفات پاکان و پارسایان است.
مرتضی سرهنگی (پژوهشگر جنگ): «جنگ پابرهنه‌ها» نگاهی را انتخاب کرده که بتواند پاهای برهنه بچه‌هایی را ببیند که هشت ‌سال به دور از همه سیاست‌های موسمی، به قولی که به آن پیرمرد راحل داده ‌بودند، عمل کنند.

از کتاب:ساعت حوالی دوازده است. سوزن سوزن‌های عراقی‌ها شدت می‌یابد، گوش‌هایمان زوزه می‌کشد، همه جا را دود فرا می‌گیرد، غبار غلیظی به داخل سنگر می‌پیچد، سرفه‌مان می‌گیرد و در میان انفجارها و صداها ناگهان صدایی به گوشمان می‌رسد: «یا حسین … یا حسین …» بیرون می‌دویم، خمپاره‌ای بالای سنگر نگهبانی خورده و دو نفر از نگهبانان را موج گرفته است. غبار که می‌نشیند آقا مهدی را هم می‌بینیم. صفحه ۷۳

 

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

برای ارسال دیدگاه شما باید وارد سایت شوید.