حضور ارتشی ها در تظاهرات مردمی بعد از پایان ساعات کاری/ مردم خیابان های سوخته را ظرف چند ساعت به گلستان تبدیل کردند

شناسه : 765 19 آوریل 2020 - 12:59 41 بازدید ارسال توسط :
شنیدن صحبت های افرادی که در ایام الله دهه فجر سال 1357، حوادث انقلاب را از نزدیک دیده اند و شاهد بعضی اقدامات رژیم پهلوی علیه این حرکت اسلامی بوده اند، جذابیت خاصی دارد. به همین خاطر گفتگویی ترتیب دادیم با یکی از فرماندهان ارتش که خیلی زود به صف پیشمرگان روح الله پیوست و در این راه مشقات زیادی را متحمل شد.
حضور ارتشی ها در تظاهرات مردمی بعد از پایان ساعات کاری/ مردم خیابان های سوخته را ظرف چند ساعت به گلستان تبدیل کردند
پ
پ

به گزارش خبرنگار اداره کل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس کردستان، سرهنگ بازنشسته ارتش جمهوری اسلامی ایران، علی حیدر پناهی در گفتگو با خبرنگار ما، گوشه ای از خاطرات یوم الله دهه فجر سال ۱۳۵۷ را مرور می کند.

***جناب آقای علی حیدر پناهی خودتان را بیشتر معرفی کنید.

بنده علی حیدر پناهی سرهنگ بازنشسته ارتش جمهوری اسلامی ایران، در سال ۱۳۲۸ در منطقه سنقر کلیایی متولد شدم. در سال ۱۳۴۶ با مدرک ششم ابتدایی وارد ارتش شدم و همزمان با خدمت، ادامه تحصیل دادم و در سال ۱۳۵۶ وارد دانشکده افسری شدم و در سال ۱۳۷۶ در سمت فرمانده توپخانه لشکر ۲۸ پیاده کردستان و با ۲۲۱ ماه و ۱۹ روز حضور در مناطق عملیات و هم چنین افتخار ۲۰ درصد جانبازی دائم و ۲۰ درصد جانباز شیمیایی بازنشسته شدم.

*** در سال ۱۳۵۷ در کجا مشغول خدمت بودید؟

در سال ۱۳۵۷ جزو یگان های حکومت نظامی تهران بودم و فرمانده یکی از یگان های شرکت کننده در ضد تظاهرات مردمی بودم. چند ماهی مانده بود به پیروزی انقلاب که جو مملکت متحول شد و ارتشی که در خیابان با مردم روبرو بود، به صف انقلابیون پیوست و در بسیاری موارد ما شاهد بودیم که نیروهای کادر ارتش، بعد از اتمام ساعت کاری همراه با مردم در خیابان و یا در پشت بام خانه ها، فریاد الله اکبر سر می دهند و یا اینکه در میتینگ های مختلف بر ضد نظام طاغوت شرکت می کنند. می تواینم بگویم که بدنه ارتش، چندین ماه قبل از انقلاب به صف انقلابیون پیوسته بود و زمانیکه پیام های حضرت امام (ره) که به صورت نوار کاست و اعلامیه صادر می شد، به راحتی وارد پادگان ها می شد و در بین کادر ارتش دست به دست می گشت.

***حال و هوای مردم در ایامی که امام (ره) قصد ورود به کشور را داشتند به چه صورت بود؟

حال و هوای شهرها هم به کلی تغییر کرده بود؛ شور و شعف مردم در رابطه با ورود حضرت امام (ره) و هیئت همراه و پیگیری اخبار مربوط به سفر حضرت امام(ره) به ایران وصف ناشدنی بود. روی در و دیوار ها پر شده بود از اعلامیه ها و دست نوشته هایی که بر علیه شخص شاه بود و از طرفی هم بی تفاوتی پرسنل ارتش نسبت به  دستوراتی که از مرکز در رابطه با حکومت نظامی صادر می شد، برای مثال وضعیت ارتش طوری شده بود که غذای کادر ارتش را نیروهای مردمی تأمین می کردند و غذایی که برای ناهار کادر وارد پادگان می شد دست نخورده روی دست پادگان باقی می ماند.

مردم ایران منتظر ورود حضرت امام به مملکت بودند، ولی به یک باره از طرف دولتی که سکانداری آن به شاهپور بختیار واگذار شده بود، اعلام شد که برای جلوگیری از ورود آیت الله خمینی تمام فرودگاه ها بسته خواهد شد و این کار را هم انجام دادند و ورود حضرت امام را چند روزی به تأخیر انداختند. حضرت امام (ره) در مصاحبه ای که رادیو بی بی سی آن را پخش کرد در پاسخ به سؤال خبرنگاری که پرسیده بود چه وقت به ایران سفر می کنید؟ فرمودند: هرجا گوشه ای خالی بشه و هواپیما بتونه بشینه من همون لحظه به ایران پرواز می کنم. نظامی ها در داخل پادگان های ارتش، با شنیدن این حرف امام (ره) اشک می ریختند و برای ورود امام به مملکت اسلامی لحظه شماری می کردند.

***در رابطه با لحظه ورود امام(ره) به کشور خاطره ای دارید؟

تا لحظه ورود امام (ره) به داخل کشور، درگیری شدیدی بین مردم انقلابی و نیروهای وفادار به شاه وجود داشت و به همین دلیل خیابان ها به مناطق جنگ زده شباهت داشت؛ شیشه مغازه ها و خانه ها یا شکسته شده بود و یا در آتش می سوخت، وارد هر خیابان که می شدی تعدادی لاستیک در حال سوختن بود که دود غلیظی فضای شهر را گرفته بود، سردر مغازه ها کنده شده بود و شهر حال و روز خوبی نداشت؛ ولی به محض اینکه خبر ورود امام(ره) اعلام شد، مردم به صورت خود جوش به داخل خیابان ها ریختند و ظرف هفت و یا هشت ساعت، خیابان ها را آب و جارو کردند و شهر را برای ورود امام (ره) به گلستان تبدیل کردند.

***عکس العمل ارتش نسبت به ورود امام خمینی (ره) چه بود؟

با توجه به اینکه نظام شاهنشاهی روی ارتش خود خیلی حساب می کرد و به طرق مختلف سعی می کرد این نهاد را به هر نحو ممکن برای خود حفظ کند، اما قدرت نفوذ کلام حضرت امام خمینی(ره) در بین نیروهای ارتش به حدی بود که در روز ۱۴ بهمن اولین گروه از پرسنل نیروی زمینی ارتش که خود من هم در جمع این نیروها حضور داشتم در مدرسه علوی واقع در خیابان ایران، ساعت ۴ بعد از ظهر با امام خمینی (ره) ملاقات کردیم و بیعت خود را با ایشان اعلام نمودیم.

روز بیستم بهمن ماه تعداد بیست و یک قبظه اسلحه را از داخل پادگان برداشتیم و به مدرسه علوی تحویل دادیم. این پایگاه سلاح های را که در دست مردم بود را تحویل و جمع آوری می کرد.

*** دید امام خمینی (ره) نسبت به ارتش چگونه بود؟

چند روزی از ورود امام(ره) می گذشت که تلوزیون در فرودگاه مهرآباد مصاحبه ای را با یکی از سیاسیون طیف چپ، که به خاطر تهدیدات ساواک از کشور خارج شده بود انجام داد، ایشان انگیزه ورودش به کشور را در دست گرفتن پست ریاست جمهوری اعلام کرد و در پاسخ به سؤال خبرنگاری که پرسیده بود اقداماتی که بعد از در دست گرفتن قدرت انجام خوهید چیست؟ پاسخ داده بود: یکی از اولین اقداماتم انحلال ارتش می باشد.

زمانی که اخبار این مصاحبه به امام (ره) رسید، حضرت امام(ره) فرمودند: هر کس حرف از انحلال ارتش بزند خائن به مملکت اسلامی است، بدنه ارتش مردمی است و باید این ارتش تقویت شود. البته سران ارتش وفادار به شاه بودند که بعد از انقلاب تعدادی اعدام، تعدادی خانه نشین و تعدادی هم به خارج از کشور متواری شدند ولی بدنه ارتش که اعلامیه های امام (ره) را وارد پادگان ها می کرد کنترل و هدایت ارتش را بر عهده گرفتند.

***با توجه به حضور شما در بدنه ارتش پهلوی، آیا در ایام حضور امام در ایران، اقدامی از طرف دولت برای مقابله با امام(ره) و انقلاب صورت می گرفت؟

یکی از توطئه هایی که بعد از ورود امام خمینی(ره) به مملکت، از جانب رژیم پهلوی و برای رسمیت دادن به دولت بختیار شکل گرفت، تجمع خانواده نیروهای مسلح با لباس شخصی در ورزشگاه شهید شیرودی و در حمایت از قانونی که دولت بختیار را به رسمیت شناخته بود و هم چنین ضدیت با انقلابی که به رهبری امام خمینی در حال شکل گیری بود. رژیم برای اینکه در اعلام نماید عده ای در داخل کشور طرفدار نظام هستند و خواهان برچیدن تظاهرات انقلابیون هستند، این برنامه را طراحی کرد، ولی این نیرنگ رژیم به خودش بازگشت و همین مردمی که در ورزشگاه تجمع کرده بودند، بر علیه رژیم و شاه شعار دادند.

انتهای پیام/

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

برای ارسال دیدگاه شما باید وارد سایت شوید.