از دانشگاه افسری تا انتظار شهادت

زندگينامه شهيد سرلشکر ايرج نصرت زاده

شناسه : 616 10 مارس 2020 - 0:05 192 بازدید ارسال توسط : نویسنده : ادمین حفظ آثار منبع : اداره کل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس استان کردستان
سردار شهيد اسلام سرتيپ ايرج نصرت‌زاد در سال 1312 در شهرستان رشت، در خانواده‌اي مذهبي و موحد، پا به عرصه زندگي گذاشت و در دامن پدر و مادري مهربان و آزاده پرورش يافت . شهيد نصرت‌زاد تحصيلات ابتدايي و متوسطه را در شهرستان رشت به پايان رساند و موفق به اخذ ديپلم گرديد. شهيد به علت عشق و علاقه زيادي كه به لباس مقدس سربازي داشت در سال 1335 وارد دانشگاه افسري شد و در عرض سه سال دانشكده افسري را در تهران و دور از خانه و كاشانه به پايان رساند و پس از فارغ التحصيل شدن از دانشكده به درجه ستواندومي نايل آمد. پس از آن در سال 1336 به تيپ كازرون منتقل شد و در اين مدت به سمت‌هايي اعم از فرماندهي گروهان، افسر جزئيات و همچنين رياست چند اركان در تيپ‌هاي مختلف انجام وظيفه نمودند.
زندگينامه شهيد سرلشکر ايرج نصرت زاده
پ
پ

سردار شهيد اسلام سرتيپ ايرج نصرت‌زاده در سال ۱۳۱۲ در شهرستان رشت، در خانواده‌اي مذهبي و موحد، پا به عرصه زندگي گذاشت و در دامن پدر و مادري مهربان و آزاده پرورش يافت . شهيد نصرت‌زاد تحصيلات ابتدايي و متوسطه را در شهرستان رشت به پايان رساند و موفق به اخذ ديپلم گرديد. شهيد به علت عشق و علاقه زيادي كه به لباس مقدس سربازي داشت در سال ۱۳۳۵ وارد دانشگاه افسري شد و در عرض سه سال دانشكده افسري را در تهران و دور از خانه و كاشانه به پايان رساند و پس از فارغ التحصيل شدن از دانشكده به درجه ستواندومي نايل آمد. پس از آن در سال ۱۳۳۶ به تيپ كازرون منتقل شد و در اين مدت به سمت‌هايي اعم از فرماندهي گروهان، افسر جزئيات و همچنين رياست چند اركان در تيپ‌هاي مختلف انجام وظيفه نمودند.

 

در سال ۱۳۴۵ تيپ ۲۶ كازرون به تيپ۵۵ هوابرد شيراز منتقل و بعد از ارائه خدماتي شايان به معاونت گردان ۱۲۶ تيپ ۵۵ هوابرد شيراز منتصب گرديد. اين مجاهد دلاور در سال ۱۳۵۰ پس از طي موفقيت آميز دوره فرماندهي و ستاد و همچنين دوره عالي پياده، در سال ۱۳۵۱ به پشتيباني منطقه ۲ در تيپ ۵۵ هوابرد شيراز منتقل و عهده‌دار پست فرماندهي گردان ۱۵۸ تيپ هوابرد شد. در اين مدت همچنين موفق به اخذ دانشنامه در رشته چتر بازي و مربيگري پرش با چتر در تيپ۵۵ هوابرد شيراز گرديد. شهيد نصرت‌زاد با توجه به وضعيت آشفته‌اي كه پس از انقلاب اسلامي در كردستان بوجود آمده بود، داوطلبانه وارد خدمت در اين خطه از ميهن اسلامي گرديد و در سال ۱۳۵۸ به عنوان فرمانده تيپ ۲ سقز لشگر۲۸ پياده كردستان منسوب گرديد.

 

او به علت ایمان راسخي كه به دين و كتاب آسماني داشت و همچنين سوگندي كه به شرافت، مردانگي و وفاداري ياد كرده بود و تمام وظايف خود را از روي صداقت و وفاداري و جديت انجام داد. او با شهادت همرزمانش فردي بسيار با شهامت بود و عاليترين رهبري را از خودش نشان مي داد و حس احترام كليه زيردستان و ساير افراد گروه را جلب مي نمود. او مربي عمل و اخلاق دلاوران، شجاعان، دلير مردان و كفرستيزان بود. سرانجام در سحرگاه ۳۱/۱/۵۹ وقتي كه هدايت ستون اعزامي از كرمالنشاه به مقصد سقز را به عهده داشت در حوالي پل شيخ واقع در ۵كيلومتري سنندج به كمين كوردلان يكي از گروهك هاي مسلح در منطقه برخورد مي كند و پس از مدتي درگيري اين روسياهان هميشه تاريخ يكي ديگر از فرزندان دلير و آزاده ايران اسلامي را به شهادت رساندند.

 

او كه جاويدان بود جاويدان ماند و با ايثار خون خود درخت پر ثمر انقلاب اسلامي را آبياري نمود. در واپسين لحظات عمر مقدسش از طريق بيسم به رهبر فقيد انقلاب و پير مراد خويش امام خميني(ره) به ايران  وطنش به سريازان رشيد ايران و به دوام و پايداري جمهوري اسلامي ايران درود فرستاد و همانطور كه هميشه انتظارش را مي كشيد جاودان شد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

برای ارسال دیدگاه شما باید وارد سایت شوید.