شهید چمران چه کسی را فاتح کردستان می‌دانست؟

شناسه : 1146 20 ژوئن 2020 - 14:41 59 بازدید ارسال توسط :

پس از پخش خبر سقوط پاوه، با دفتر حاج احمد آقا تماس گرفتم و حرف هایی را زدم و ایشان هم همه این موضوعات را برای امام تعریف کردند و امام نیمه های شب آن پیام تاریخی را صادر کردند. پس از پیروزی انقلاب اسلامی گروه هایی از جمله حزب دموکرات، کومله و دین حسینی […]

شهید چمران چه کسی را فاتح کردستان می‌دانست؟
پ
پ

پس از پخش خبر سقوط پاوه، با دفتر حاج احمد آقا تماس گرفتم و حرف هایی را زدم و ایشان هم همه این موضوعات را برای امام تعریف کردند و امام نیمه های شب آن پیام تاریخی را صادر کردند. پس از پیروزی انقلاب اسلامی گروه هایی از جمله حزب دموکرات، کومله و دین حسینی با استفاده از اوضاع نابسامان آن زمان به دنبال ایجاد شکاف و قدرت در کردستان بودند. گروه های ضد انقلاب یکی پس از دیگری شهرهای کردستان را تصرف می کردند. پاوه نقطه عطف این درگیری ها بود که طی آن دکتر شهید «مصطفی چمران» و شهید «اصغر وصالی» و جمعی از نیروهای ژاندارمری و مردمی با تمام توان خود به مقابله با مهاجمان برآمدند و سرانجام و در آخرین مراحل سقوط شهر، پیامی آسمانی همانند امدادی الهی جریان حاکم را تغییر داد و فتحی ماندگار در دل تاریخ انقلاب اسلامی به ثبت رسید. در همین راستا خبرنگار ما گفت وگویی با «مهدی چمران» برادر شهید مصطفی چمران انجام داده است که در ادامه می خوانید:

غائله کردستان از کجا آغاز شد؟

درباره غائله کردستان آنچه که مهم است، این است که قبل از پیروزی انقلاب اسلامی و در آغازین روزهایی که انقلاب شدت گرفت و اوج گرفت در تمام نقاط کشورمان مردم انقلابی و کسانی که انقلاب کردند و پیرو امام خمینی (ره) بودند جان خود را تقدیم نظام کردند.

در کردستان کسانی که تفکرات چپ داشتند حزب دموکرات، حزب کومله و عده ای هم که جنبه های مذهبی به خود می دادند همچون حزب دین حسینی این گروه ها در زمان طاغوت یک عده به عنوان مخالف رژیم شاه بودند و عده ای هم حقوق بگیر ساواک بودند.

این گروه ها در جریان پیروزی انقلاب اسلامی هیچ کاری نکردند؛ اما پس از پیروزی انقلاب اسلامی همچون منافقین از شرایط سوء استفاده کردند؛ یک روز پس از پیروزی انقلاب اسلامی حزب دموکرات به پادگان مهاباد حمله می کند. حدود ۱۰ روز از پیروزی انقلاب می گذرد که این گروه ها به پایگاهی در سنندج حمله می کنند و شهید قرنی در برابر آن ها ایستادگی می کند.

این گروه ها در کردستان پس از پیروزی انقلاب اسلامی به ارتش، نیروهای مردمی و به سپاه پاسداران که از نیروهای مردمی و متدین شکل گرفته بود حمله کردند. اصل این است زمانی که این گروه ها باید حمله و قیام می کردند علیه رژیم شاهنشایی سکوت کردند و پس از پیروزی انقلاب اسلام این گروه ها به نیروهای مسلح ایران حمله کردند. گروه های حزب کومله و دموکرات با حمله به پادگان های مریوان و سنندج حمله کردند و باعث شد، ارتش محاصره شود.

دفاع پرس: گروه های ضد انقلاب چه جنایت هایی در منطقه کردستان انجام دادند؟

در شهر مریوان مسلحین حزب دموکرات به خانه پاسداران وارد می شوند و آن ها به شدیدترین شکل ممکن و با موزاییک شکسته در کنار حوض به شهادت می رسانند. این سیستمی بود که گروه های چپ گرا در دیگر کشورها از جمله لبنان پیاده می کردند.  در کردستان کار به جایی رسیده بود که جهادگرانی که برای کمک به روستاهای کردستان می رفتند به شهادت می رساندند. گروهای دموگرات و کومله تا جایی در کردستان گسترش پیدا کرده بودند که از شهرهای دیگر عضوگیری می کردند.

شهید چمران در زمان غائله کردستان چه مسئولیتی بر عهده داشتند؟

دکتر چمران در آن زمان معاون نخست وزیر در امور انقلاب بود و مسائل انقلابی را پیگیری می کرد. قبل از اینکه شهید چمران به کردستان برود همراه با شهید فلاحی به «سرو» رفتند و با کمک نیرهای مردمی و لشکر ۶۴ ارومیه گروه هایی که از خاک ترکیه به ما حمله کرده بودند، را شکست دادند.

زمانی که حادثه مریوان به وقوه پیوست شهید چمران برای بررسی اوضاع به مریوان سفر کرد و حدود یک هفته ای در آنجا بود. هدف شهید چمران از سفر به مریوان جنگ نبود و هیچگونه نیرویی هم وی را همراهی نمی کرد.

در شهر مریوان شهید چمران با بزرگان شهر جلسات متعددی برگزار کرد تا خواسته های گروه های ضد انقلاب را بشنود، یکی از خواسته های آن ها خروج نیروهای مسلح از کردستان بود. پس از جلسات متعدد مقرر شد امنیت شهر را شهربانی برقرار کند و سپاه و ارتش به پادگان ها منتقل شوند.

پس از انتقال نیروهای ارتش و سپاه به پادگان ها آیا امنیت در کردستان برقرار شد؟

پس از یک هفته خبر رسید گروه های ضد انقلاب در حال تصرف شهرهای کردستان هستند. پس از تصرف شهرها و با توجه به موقعیت جغرافیایی شهر پاوه گروه های ضد انقلاب با ۱۲ هزار نفر به شهر پاوه حمله کردند.

گروه های ضد انقلاب به اولین جایی که حمله کردند پاسگاه قوری قلعه بود. پس از دریافت خبر حمله گروه های ضد انقلاب به پاوه به مرکز تلگراف فرستادند که پاوه در خطر محاصره است و برای ما کمک ارسال کنید.

پس از دریافت این پیام برخی ها به صورت داوطلبانه راهی پاوه شدند؛ یکی از کسانی که داوطلبانه خود را به پاوه رسانده بود شهید «اصغر وصالی» و گروه حدودا ۲۰ نفره او بود.

چه زمانی شهید چمران راهی پاوه شد؟

درباره اوضاع شهر پاوه به هیئت دولت تلگراف های تند و شدید ارسال شد و در جلسه هیئت دولت تصمیم بر این شد که بررسی این موضوع به شهید چمران سپرده شود؛ شهید چمران به همراه شهید فلاحی و ابوشریف فرمانده سپاه وقت به سمت کرمانشاه حرکت کردند. پس از بررسی وضعیت پاوه شهید چمران به همراه شهید فلاحی برای مقابله با گروه‎های ضد انقلاب با هلی کوپتر عازم پاوه شدند.

ابوشریف برای جمع آوری نیرو در کرمانشاه ماند و پس از آن هم شهید فلاحی به اصرار شهید چمران برای کمک به جمع آوری نیرو به کرمانشاه باز می گردد اما متاسفانه هر چه تلاش می کنند نمی توانند نیرویی سازماندهی کنند.

شهید چمران در کتاب کردستان آورده است که با توجه به تسلط ضد انقلاب به شهر پاوه چند ساعتی طول می کشد تا خودش را به خانه پاسداران پاوه برساند.

گروه های ضد انقلاب برای تضعیف روحیه مردم و پاسدارانی که در شهر پاوه بودند به بیمارستان شهر پاوه حمله می کنند و زخمی ها را روی زمین می کشند و آن ها را در حیاط بیمارستان به رگبار می بندند.

خبر سقوط پاوه را چه کسی به امام خمینی (ره) رساند؟

پس از مقاومت های زیادی که صورت گرفت شب فرا رسید و شهید چمران برای ژاندارم ها و پاسدارانی که زنده مانده بودند سخنرانی می کند و همه با هم قسم می خورند که تا آخر ایستادگی کنند.

تنها کسی که با بیرون ارتباط داشت بیسیم چی بود که در خانه پاسدارن پاوه مستقر بود و تمام حوادث را با بیسیم به دفتر نخست وزیری که من در آنجا حضور داشتم مخابره می کرد.

پس از تلاش های صورت گرفته در دفتر نخست وزیری ۶۰ نفر از تیپ نوهد جمع شدند اما به دلیل تاریکی و نبود هواپیما نمی شد آن ها را از تهران به کرمانشاه اعزام کنیم. عصر بود که «حاج احمد آقا» آمد در دفتر نخست وزیری و در خصوص اوضاع پاوه برای او توضیحاتی دادم و ایشان رفتند. حدود ساعت ۱۲ شب بود که از طریق یکی از رسانه های خارجی اعلام شد دکتر چمران در شهر پاوه شهید شده است. پس از پخش این خبر با تلفن گراف به دفتر حاج احمد آقا تماس گرفتم و با بغض و اشک حرف های تندی به حاج احمد زدم. پس از آن بود که حاج احمد آقا نیمه های شب به دیدار امام رفتند و همه این موضوعات را برای امام تعریف کردند و امام نیمه های شب آن پیام تاریخی را صادر کردند و ساعت هفت صبح از رادیو پخش شد.

اولین باری که امام خودش را به عنوان «فرمانده کل قوا» خطاب کردند در همین پیام بود و دستور داد نیروهای مسلح بدون اجازه رده های بالاتر با توپ ها و تجهیزات خودشان به سمت پاوه حرکت کنند.

پس از پیام تاریخی امام شهید چمران در کتاب کردستان آورده است این پیام ترس و رعب در دل دشمن انداخت و گروه های ضد انقلاب عقب نشینی کردند.  مهم ترین موضوعی که شهید چمران در پاوه به آن اشاره می کند موضوع مقاومت است و می نویسد که بزرگترین و رمز پیروزی در پاوه مقاومت نیروها بود.

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

برای ارسال دیدگاه شما باید وارد سایت شوید.