نگاهی به 10 اثر ادبی مهم در زمینه دفاع مقدس

عبور از آخرین خاکریز

شناسه : 491 07 مارس 2020 - 20:00 53 بازدید ارسال توسط : نویسنده : ادمین حفظ آثار منبع : پایگاه بصیرت
«عبور از آخرین خاکریز» عنوان خاطرات اسیر عراقی دکتر احمد عبدالرحمن است که توسط محمد حسین زوارکعبه در چهارده فصل مجزا به ترجمه درآمده است. طبل ‌های جنگ به صدا درمی ‌آید، سپتامبر سیاهی دیگر، سقوط در جهنم، به سمت خرمشهر و آبادان، نزدیکی به خط آتش، سال ۱۹۸۲سال تحولات عظیم، دنکرک عراق و... از جمله فصول تشکیل دهنده کتاب به شمار می ‌آیند.  این اثر به خصوص از این نظر که راوی عراقی است برای خواننده جذابیت دارد. مقام معظم رهبری در اهمیت این کتاب گفته اند: «در شب سه‌شنبه 19/9/1370 مطالعه‌ آن تمام شد آن را از نظر داستانی و نیز اشتمال بر مطالب مفید، بهتر از خاطره‌ اسیر دیگر عراقی که او نیز پزشک بوده است یافتم بجاست اگر به زبانهای اروپایی همه یا بخشی از آن ترجمه و در پاورقی روزنامه‌ هاشان منتشر شود، مخصوصاً بخش اوّل آن یعنی از ص11.» در بخش اول که مقام معظم رهبری نیز بر آن تأکید دارند، نویسنده به دلایل این جنگ و روزهای قبل از جنگ و زمینه های آن می پردازد. اهمیت شناخت دلایل شروع جنگ موضوعی است که می تواند به روشنفکران و صاحب نظران در زمینه تجزیه و تحلیل بهتر جنگ کمک کند.
عبور از آخرین خاکریز
پ
پ
در همه جنگ‌ها یک اتفاق می‌افتد؛ گروهی شکست می‌خورند و گروهی دیگر پیروز می‌شوند. وقتی گروهی پیشروی می‌کند، گروه مقابل خود را در آستانه شکست می‌بیند و سعی می‌کند بگریزد تا اسیر نشود. ماجرای کتاب «عبور از آخرین خاکریز» اما با این حکایت تفاوت زیادی دارد. در این کتاب دکتر احمد عبدالرحمن در لحظات پایانی جنگ میان کشورش عراق و ایران، خود و دوست مجروحش را تسلیم رزمندگان ایرانی می‌کند. او که به عنوان یک پزشک در این جنگ حضور پیدا کرده است، روایتی مفصل، دقیق و خارج از نگاه‌های معمول نظامی دارد. می‌توان نوشته‌های او را دارای نگاهی متفاوت نسبت به دیگر مجموعه خاطرات عراقیان درباره جنگ با ایران دانست. چرا که او با نگاهی متفاوت و با موشکافی یک پزشک به بررسی وقایع می‌پردازد و در روایتش رگه‌هایی از یک نگاه انسانی به چشم می‌خورد. از طرف دیگر هرجا که احساس می‌کند مخاطب نیاز به توضیح بیشتری دارد وقایع را شرح و تحلیل می‌کند. کتاب با زبانی شیوا، شیرین و جذاب تدوین شده ‌است و از نکات جالب آن می‌توان به پایان‌بندی آن اشاره کرد که این پزشک خود را به رزمندگان ایران رسانده و درباره وضعیت محاصره عراقی‌ها در خرمشهر اطلاعاتی جالب و قابل تامل بیان می‌کند. گام‌هایی به سوی سرنوشتی نامعلوم، مشکل قدیمی، طبل‌های جنگ به صدا درمی‌آید، سپتامبر سیاهی دیگر، پرهیز از نتیجه‌گیری شتابزده، بی‌درنگ به سمت دوزخ، سقوط در جهنم، رویایی که به کابوسی مبدل گردید، به سمت خرمشهر و آبادان، ایرانی‌ها حمله می‌کنند، ولی ….، نزدیکی به خط آتش و … از بخش‌های این کتاب به شمار می‌رود.

تاریخ نشر: اردیبهشت ۱۳۹۲

تعداد صفحات: ۲۰۰

احمد عبدالرحمن که در ماه می ‌۱۹۸۲ میلادی به عنوان پزشک به اسارت نیروهای بسیجی ایرانی درمی‌آید، طی سال‌های حضور خود در جبهه‌های جنگ به ذکر نکات و وقایعی از جنگ ۸ ساله کشورش علیه جمهوری اسلامی می‌پردازد. عبدالرحمن که در اکتبر ۱۹۷۹ وارد ارتش عراق شده بود، سرانجام پس از اعزام از سوی لشگر عراق به خرمشهر در لحظات آغازین فتح خرمشهر خود را به نیروهای ایرانی تسلیم می‌کند.

محمد حمزه‌زاده‌ (مدیرعامل سوره‏مهر): این تلقی که مهم‌ترین نقطه عطف دفاع مقدس، حادثه آزادسازی خرمشهر است، در میان تولیدکنندگان محصولات فرهنگی وجود دارد، اما اینکه چقدر درباره این حماسه بزرگ که مهم‌ترین قله افتخار هشت سال دفاع مقدس ماست، آثار ادبی چاپ شده است، باید گفت که به خاطر وسعت و عظمت این واقعه، یک کتاب برجسته‌ ادبی را نمی‌توان اسم برد، اما این حماسه را می‌توان در کتاب‌های مختلف یافت.
حمید محمدی محمدی (روزنامه‌نگار): عبور از آخرین خاکریز در شمار نخستین کتاب‌هایی است که در حوزه اعترافات و خاطرات نیروهای عراقی به زبان فارسی ترجمه می‌شود. این کتاب با اینکه تنها دو سال پس از پایان جنگ برای نخستین بار منتشر شد، به دلیل در اختیار نبودن سازوکار تبلیغی برای معرفی آن مظلوم ماند و هیچگاه به خوبی دیده نشد. این کتاب در فهرست کتاب‌هایی است که رهبر انقلاب، حوزه هنری و انتشارات سوره‏مهر را برای نشر آنها مورد تحسین قرار داده‌اند.

از کتاب: یکی از افسران ایرانی به زبان انگلیسی از من اخباری را در مورد خرمشهر جویا شد. من هم به انگلیسی پاسخ دادم که تمام نیروهای عراقی در محاصره قرار گرفته‌اند و به خواست خداوند هنگام ظهر نزد شما خواهند آمد. سپس از من سئوال کرد: «شما که در آغاز جنگ به پیروزی دست یافته بودید، چطور به این وضع و حال دچار شدید؟» سرم را تکان دادم و گفتم: «ان ینصرکم ‌الله فلا غالب لکمو ان یخذلکم فمن ذا‌الذی ینصرکم من بعده…» صفحه ۲۳۹

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

برای ارسال دیدگاه شما باید وارد سایت شوید.