عملیات وحدت و علمیات بعثت در شهر بانه

شناسه : 612 09 مارس 2020 - 23:59 171 بازدید ارسال توسط : نویسنده : ادمین حفظ آثار منبع : اداره کل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس استان کردستان
جنوب بانه با عملیات بعثت تامین شده بود، اما جنوب غربی و شرقی بانه همچنان ناامن بود. گروه های ضدانقلاب با تردد شبانه از دره ها و ارتفاعات این منطقه به عراق موجب نگرانی نیروهای خودی شده بودند. بنابراین، قرارگاه حمزه سیدالشهداء هم زمان با هفته ی وحدت در سال 1362 عملیات پاکسازی روستاها و ارتفاعات منطقه بانه را در سه مرحله آغاز کرد:
عملیات وحدت و علمیات بعثت در شهر بانه
پ
پ

جنوب بانه با عملیات بعثت تامین شده بود، اما جنوب غربی و شرقی بانه همچنان ناامن بود. گروه های ضدانقلاب با تردد شبانه از دره ها و ارتفاعات این منطقه به عراق موجب نگرانی نیروهای خودی شده بودند. بنابراین، قرارگاه حمزه سیدالشهداء هم زمان با هفته ی وحدت در سال ۱۳۶۲ عملیات پاکسازی روستاها و ارتفاعات منطقه بانه را در سه مرحله آغاز کرد:

مرحله اول در ۷ آذر ۱۳۶۲ آغاز شد و با پاکسازی ۴ روستای گرماب، نیروان، تاژان و دونیس به پایان رسید.

مرحله دوم در ۲۳ آذرماه ۱۳۶۲ آغاز شد و با پاک سازی ۱۰ روستا در حدفاصل بویین تادوآب و ۳۵ کیلومتر از جاده ی بانه- مریوان به پایان رسید.

مرحله سوم در ۸ دی ۱۳۶۰ آغاز شد که در آن ۳۰ کیلومتر از جاده بلکه –چومان آزاد شد و حدود ۳۰ روستا پاکسازی شدند و ارتفاعات مهم سورکوه نیز به تصرف رزمندگان سپاه درآمد.

همچنین با نفوذ یگانی از سپاه پاسداران به روستای موسک در عمق ۱۰ کیلومتری خاک عراق، انبار مرکزی مهمات گروه های ضدانقلاب منهدم شد.در عملیات وحدت ۲۳۰ نفر از نیروهای شورشی کشته و یا زحمی و ۱۵ نفر نیز دستگیر شدند.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

برای ارسال دیدگاه شما باید وارد سایت شوید.