مخالفان رژیم پهلوی در شهرستان سقز، بعد از انقلاب وارد سازمان پیشمرگان مسلمان کرد شدند

شناسه : 1619 07 سپتامبر 2020 - 7:30 137 بازدید ارسال توسط :

پیشمرگ مسلمان کرد بهاءالدین امینی، جانباز ۴۰ درصد جنگ تحمیلی و از یادگاران هشت سال دفاع مقدس شهرستان سقز گفت: استان کردستان نیز همزمان و همراه با سایر نقاط ایران اسلامی در تظاهرات بر علیه حکومت پهلوی شرکت می کرد و به این نحو سهم خود را در پیروزی انقلاب اسلامی ادا می کرد. استان […]

مخالفان رژیم پهلوی در شهرستان سقز، بعد از انقلاب وارد سازمان پیشمرگان مسلمان کرد شدند
پ
پ

پیشمرگ مسلمان کرد بهاءالدین امینی، جانباز ۴۰ درصد جنگ تحمیلی و از یادگاران هشت سال دفاع مقدس شهرستان سقز گفت: استان کردستان نیز همزمان و همراه با سایر نقاط ایران اسلامی در تظاهرات بر علیه حکومت پهلوی شرکت می کرد و به این نحو سهم خود را در پیروزی انقلاب اسلامی ادا می کرد.

استان کردستان جزء استان های فعال در زمینه فعالیت های انقلابی در زمان طاغوت بود، ولی متأسفانه اتفاقات تلخ بعد از پیروزی انقلاب و حضور ناموجه گروهک های معاند نظام در کردستان باعث شد که نقش کردستان در پیروزی انقلاب اسلامی کم رنگ شود. گروهک های ضد انقلاب به بهانه مختلف کردستان را جولانگاه خود کردند و افراد غیر کرد در پوشش لباس کردی وارد کردستان شدند و هر جنایتی که دلشان خواست در کردستان و بر علیه مردم کرد انجام دادند.

مردم شهرستان سقز نیز همزمان با سراسر کشور در تظاهرات مردمی بر علیه رژیم پهلوی شرکت می کردند. البته نام شهرستان سقز مزین شده است به نام یک شهید روحانی، به نام ملا محمد رشید علومی. این روحانی شهید به جرم تبلیغ ارزش های والای دین مبین اسلام، توسط ساواک دستگیر می شود و بعد از تحمل شکنجه های فراوان در زندان ساواک به شهادت می رسد.

شهید ملا محمد رشید علومی در سال ۱۳۴۱ به شهادت می رسد. در واقع می توان گفت که مردم استان کردستان از سال ها قبل از پیروزی انقلاب اسلام مخالفت خود را رژیم فاسد پهلوی اعلام کرده بودند و به همین دلیل مورد سخت ترین شکنجه ها و بی حرمتی ها توسط رژیم قرار می گرفتند.

در دوران حکومت پهلوی، مردم کردستان متحمل خسارات فراوانی شده بودند. شاخص های فرهنگی، اقتصادی و آموزشی در پایین ترین سطح قرار داشت. لذا مردم کردستان با چشم امید به پیشرفت و ترقی دست نیاز به سمت انقلاب اسلامی دراز کردند و با آغوش باز از انقلاب اسلامی حمایت کردند. مردم کردستان از ظلم و ستم به ستوه آمده بودند و انقلاب اسلامی به رهبری امام خمینی(ره) را تنها راه نجات خود می دیدند. به همین دلیل تا آنجا که می توانستد در راه پیروزی انقلاب تلاش و مجاهدت کردند.

زمانی که مخالفت های مردمی بر علیه رژیم پهلوی به اوج خود رسید، من دانش آموز دوره ابتدایی بودم و به همراه سایر مردم در این تظاهرات شرکت می کردم. یکی از فراموش نشدنی ترین خاطراتم مربوط می شود به تجمع مردم سقز در آذر ماه سال ۵۷ در خیابان های سطح شهرستان. در این روز تعدادی از مأموران شهربانی سقز به روی مردم اسلحه کشیدند و مردم هم که از ظلم و ستم رژیم به ستوه آمده بودند، در مقابل شهربانی جمع شدند. خشم مردم به اندازه ای بود که هیچ قدرتی جلودارشان نبود. در آن روز مردم سقز با مأموران شهربانی درگیر شدند و چند نفر از مأموران شهربانی کتک مفصلی از مردم دریافت کردند.

آن زمان شهرستان سقز به اندازه امروز پیشرفت نکرده بود و به دلیل وسعت کمی که داشت، مردم همدیگر را می شناختند و کوچکترین حرکتی از چشم مردم مخفی نمی ماند. قبل از پیروزی انقلاب چندین ستاد در شهرستان سقز شکل گرفته بود و این ستادها مسئولیت برپایی تظاهرات ها را بر عهده داشتند. این ستادها بودند که اعلامیه ها و تصاویر امام خمینی(ره) را در سطح شهر پخش می کردند و مردم را برای برپایی تظاهرات به خیابان ها می کشاندند.

مرحوم ملا سید احمد حسینی یکی از چهره های شاخص شهرستان سقز در برپایی تظاهرات مردمی بود که بعد از پیروزی انقلاب اسلامی نیز مسئولیت کمیته انقلاب اسلامی سقز و بعد از آن نیز مسئولیت تأسیس سازمان پیشمرگان مسلمان کرد را بر عهده گرفت.

در واقع می توان گفت؛ اکثر افرادی که قبل از پیروزی انقلاب اسلامی، بر علیه رژیم پهلوی فعالیت می کردند، بعدها وارد سازمان پیشمرگان مسلمان کرد شدند و این بار برای دفاع از ارزش های والای نظام مقدس جمهوری اسلامی بر علیه گروهک های معاند سلاح به دست گرفتند و در این راه از بذل جان دریغ نکردند.

انتهای پیام/

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

برای ارسال دیدگاه شما باید وارد سایت شوید.