چهل و هشت معلم شهیدی که در آسمان کُردستان می درخشند

شناسه : 875 03 می 2020 - 10:24 208 بازدید ارسال توسط :
یاد و نام چهل و هشت معلم شهید کردستان تا همیشه تاریخ، بر تارک قله های این دیار خواهد درخشید و دشت ها و کوه های کردستان هیچ گاه یاد و خاطره این عزیزان را فراموش نخواهد کرد.
چهل و هشت معلم شهیدی که در آسمان کُردستان می درخشند
پ
پ

 ایثار و از خود گذشتگی معلمان کردستانی، چیزی جز قصه عشق و دلدادگی این عاشقان الهی نیست. آموزگارانی که درس معرفت و شناخت حضرت جانان را در گوش شاگردانشان زمزمه کردند و خود نیز جان بر سر همین معرفت نهادند.

شهدای فرهنگی و معلمان شهید کردستان، نام و یادشان تا همیشه تاریخ، بر تارک قله های این دیار خواهد درخشید و دشت ها و قله های کردستان هیچ گاه یاد و خاطره این عزیزان را فراموش نخواهد کرد.

کردستان قهرمان، با تقدیم چهل و هشت شهید معلم و فرهنگی، اثبات کرد که همواره رهرو راستین آئین محمدی(ص) بوده و خواهد بود و برای پاسداری از آن حتی از بذل جان عزیزان خود نیز دریغ نخواهد کرد. پایداری نظام اسلامی و سربلندی آن، مرهون همین ایثارگری ها و جان فشانی هاست و راز ماندگاری آن با خون فرزندان دلیرش عجین شده است.

معلمان شهیدی که خیانت ها و جنایت های گروهک های ضد انقلاب را برای دانش آموزان کلاسشان بیان می کردند و آینده سازان مملکت را از دامی که گروهک های ضد انقلاب بر سر راهشان گسترده بودند، آگاه می ساختند. بی آنکه به تهدیدهای گروهک های ضد انقلاب اهمیتی دهند.

بسیاری از این شهدای عزیز، علی رغم اینکه بارها توسط گروهک های ضد انقلاب تهدید به مرگ شده بودند، اما هیچ گاه به عهد آسمانی خود که همان تربیت نسلی آگاه و دلسوز بود، پشت نکردند و برای پرورش نسلی که پرچم دار انقلاب باشد از جانشان مایه گذاشتند.

معلمان دلسوزی که برای برپایی کلاس های درس در روستاهای دور افتاده، کوه ها و دشت های کردستان را زیر پا می نهادند و سرمای زمستان و گرمای تابستان را به جان می خریدند تا حتی یک کودک نیز در دور افتاده ترین نقطه این مرز و بوم از نعمت سواد محروم نباشد.

معلمان شهیدی که خود روزگار ظلم و جور پهلوی را با گوشت، پوست و استخوان خود درک کرده بودند و نمی خواستند روزهای سراسر تاریک آن دوران یک بار دیگر برای کودکان کردسانی تکرار شود. چه کودکان معصومی که به دلیل نبود دفتر و قلم برای همیشه با درس و مدرسه خداحافظی کردند. این بود که معلمان شهید کردستانی با حقوق ماهیانه خود، لوازم التحریر دانش آموزان کم بضاعتشان را تهیه و به آنان تقدیم می کردند تا دانش آموزانشان هم چون هم کلاسی های سال های دورشان با درس و مدرسه فاصله نگیرند.

معلمان شهیدی که کلاس های درس را مزرعه آخرتشان می دانستند و به همین خاطر لقمه داخل کیفشان را با دانش آموزانشان تقسیم می کردند، تا دانش آموزی با شکم گرسنه در کلاس درس ننشیند. آموزگارانی که گرسنگی را به جان می خریدند تا دانش آموزی طعم تلخ گرسنگی را برای لحظاتی فراموش کند.

معلمان شهیدی که از دستمزد خود لباس گرم برای دانش آموزانشان خریداری می کردند، تا سرمای زمستان سپری شود و روسیاهی اش به ذغال بماند.

معلمان شهیدی که در نقطه مقابل گروهک های ضد انقلاب قرار داشتند؛ بی آنکه منتی بر سر مردم کردستان نهند. گروهک های ضد انقلابی که به بهانه های مختلف جیب مردم را خالی می کردند، ولی این آموزگاران شهید کردستان بودند که بی هیچ ادعایی کلاس های فوق العاده برای دانش آموزان ضعیف برپا می کردند.

معلمان شهیدی که در برابر فشار گروهک های ضد انقلاب مبنی بر وادار کردن دانش آموزان برای توهین به نظام مقدس جمهوری اسلامی ایستادگی می کردند تا درس آزادگی و آزاد مردی را در کلاس های عملی به دانش آموزانشان یاد داده باشند.

معلمان شهیدی که علی رغم بمباران های پی در پی جنگنده های رژیم بعث عراق، حتی یک روز نیز کلاس های درسشان را تعطیل نکردند، تا دشمن زبون را از رسیدن به اهداف شومش نا امید کنند.

معلمان شهیدی که علاوه بر برپایی کلاس های درس، در اجرای دیگر برنامه های انقلابی نیز در صف اول قرار داشتند و این دلیلی بود برای ضدیت گروهک های ضد انقلاب با این قشر فرهنگی. معلمانی که برای برگزاری انتخابات باشکوه، پیشقراول این حرکت بودند.

آری این گونه بود که معلمان کردستانی جانشان را بر سر اهداف متعالی انقلاب اسلامی نهادند. معلمانی که دنیای کودکانه دانش آموزانشان را با شجاعت، آزادی، ایثار و از خودگذشتگی پیوند زدند و دانش آموزانی با قلب های بزرگ به جامعه هدیه نمودند تا ایرانی آباد و مستقل را بسازند.

شهدای فرهنگی کردستان:

شهیده سودابه احمدی، شهید محمد صالح اسماعیلی، شهید ابراهیم بابا حاجیانی، شهید علی براتی، شهید محمد علی بشارت، شهید ناصر بهرامی، شهید یحیی پارسا، شهید علی جباری، شهید نبی حاج خسروی، شهید سید بهاءالدین حسینی، شهید محمد علی حق ویردی، شهید حشمت الله حیدری، شهید حسین رضا حیدری، شهیده عظیمه خاکی، شهید محمد خسروی، شهید جلال رحمانی، شهیده مهری رزاق طلب، شهید سیف الله رستمی، شهید علی عسکر رضایی متقی، شهید عمر روبین، شهید محمد امین ساداتی، شهید ایرج ستاریان، شهید عمر صالحی، شهید احمد صمدی تودار، شهید یوسفعلی عباس زاده، شهید احمد عباسی، شهید ملا رحیم فرجی، شهید مسعود قصری، شهید محمد کاکه برایی، شهید محمد جعفر کریمی، شهید محمود کریمی، شهید اسدالله کلهر زاده، شهید مجید گوهری، شهید طاهر لطفی، شهید مظفر لطفی، شهید رئوف محمدی، شهیده شهلا محمودی صالح آباد، شهید فرزاد مخلص، شهیده شهین مردوخی، شهیده ژیلا مقبل، شهید مولود منبری، شهید عزیز الله منوچهر زاده، شهید محمد علی مهری، شهید محمد نامدار مرادی، شهید رحمت الله نمکی، شهید اقبال وطن خواه، شهیده شهلا هادی یاسینی، شهید ابوبکر یعقوبی.

انتهای پیام/

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

برای ارسال دیدگاه شما باید وارد سایت شوید.