نگاهی به 10 اثر ادبی مهم در زمینه دفاع مقدس

کتاب سفر به قله ها

شناسه : 487 07 مارس 2020 - 19:56 27 بازدید ارسال توسط : نویسنده : ادمین حفظ آثار منبع : پایگاه بصیرت
کتاب سفر به قله ها مربوط است به جنگ در مناطق کوهستانی غرب کشور و شرق عراق. یادداشت رهبر فرزانه انقلاب بر این کتاب به عنوان یک صاحب نظر حرفه ای در زمینه دفاع مقدس، در واقع اشاره ای است به محورهای قوت و ضعف آثار ادبی حوزه دفاع مقدس: «گزارش اوّل، حرفه ای و هنرمندانه، شرح کوتاهی از اوّلین ساعت بمباران سیانوری حلبچه، ارائه کرده است که بسیار مغتنم است، و نیز اشاره ای به وضع اسرای عراقی در پشت خط اوّل دارد که آن هم جالب و مهّم است. گزارش کوتاه دوم از همان نویسنده است.
کتاب سفر به قله ها
پ
پ
نمای نزدیک:گزارش‌نویسی از جمله شیوه‌هایی است که می‌تواند یکی از دقیق‌ترین زبان‌ها برای بیان یک حادثه باشد و این زبان دقیق، همان شیوه‌ای است که در نگارش کتاب «سفر به قله‌ها» به‌کار گرفته شده است. پنج گزارش جنگی که در این کتاب آمده به استثنای یک مورد در سال‌های ۶۷ و ۶۶ به رشته تحریر درآمده است. صاحبان گزارش‌ها بهبودی، سرهنگی و هشترودی هستند. آنها به عنوان شاهدان عینی به مناطقی که رژیم بعث بمباران شیمیایی داشته سر می‌زنند و دیده‌هایشان را در قالب گزارش‌ها منعکس می‌کنند. گزارش‌ آنها در این کتاب، مستندهایی است که با زبان و بیان نرم و دلنشین نگاشته شده است و از آنجا که قدرت توصیف تصاویر را به شکلی مطلوب دارند، توانسته‌اند برش‌هایی از این واقعیت تاریخی را نشان دهند. شیوه‌های گزارش‌نگاری در این کتاب حکایت از پختگی دارد و در بسیاری از قسمت‌ها به مرزهای داستان نزدیک شده و جاذبه‌ای دوچندان ایجاد می‌کند. در پنج گزارش این کتاب درباره عملیات آزادسازی حلبچه، منطقه عملیاتی بیت‌المقدس ۶، عملیات مرصاد، بازدید خبرنگاران داخلی و خارجی از مناطق آزاد شده و … می‌خوانید.

تاریخ نشر: شهریور ۱۳۹۲

تعداد صفحات: ۱۱۲

نمای میانی:هشترودی، یکی از روزنامه‌نگاران فعال دهه ۷۰ و از نویسندگان مجله سوره در زمان سیدمرتضی آوینی است. مصاحبه‌های جنگی او، بسیار خواندنی است.
مهم‌ترین فعالیت بهبودی نیز مدیریت دفتر ادبیات انقلاب اسلامی‌حوزه ‌هنری، داوری در جشنواره‌های مطبوعات و انتخاب کتاب برتر دفاع مقدس، همچنین صاحب امتیازی و مدیرمسئولی ۲۰۰ شماره‌ مجله کمان است.
سرهنگی نیز از سال ۵۸ تا ۶۷ با روزنامه‌ جمهوری اسلامی همکاری کرده و از سال ۶۷ تاکنون در دفتر ادبیات و هنر مقاومت حوزه‏هنری مشغول فعالیت است.

نمای دور:هرچند گزارش‌نویسی جنگی سابقه‌ای طولانی در ایران دارد، اما متاسفانه هنوز این شیوه به پختگی لازم نرسیده است و علیرغم داشتن پتانسیل ۸ سال دفاع مقدس، استفاده درخوری از آن نشده است.
گزارش‌نویسی از شیوه‌هایی است که می‌تواند زبانی دقیق برای بیان یک حادثه باشد. هر گزارشگر سعی می‌کند با کمک گرفتن از جزیی‌ترین اشیا موجود در محل حادثه، کامل‌ترین تصویر را در قالب کلمات روی صفحه ذهن خواننده تایپ کند. اوج گزارش‌نویسی جنگ در عملیات کربلای ۵ ظاهر شد. شکوه این عملیات که از آن کوره ذوب ارتش عراق یاد کردند، موجب شد تا نویسندگان و گزارشگران رسانه‌ها با ولع بیشتر کلمات را به کام صفحات بکشند.
این شیوه هم برای مخاطبان جذابیت و عمق بیشتری دارد و هم اینکه با استفاده از آن می‌تواند جوانب و حواشی و جزئیات یک حادثه را خیلی دقیق بیان کرد.

از کتاب:صبحانه با خراش‌های متعددی که سنگک بیات دوباره تست‌ شده رستوران بر دهان و گلویمان انداخت، همراه شد. در خیابان، ماموران شهرداری با بیل شیشه‌های خردشده مغازه‌ها را جمع می‌کنند. کمی پایین‌تر، آنجایی که به مرکز شهر نزدیک‌تر است، کرکره مغازه‌ها، شاید زودتر از روزهای قبل، یکی پس از دیگری بالا می‌رود. تصویر دیشب همدان با آنچه امروز شاهد آن هستیم، کاملا متفاوت است. خیابان‌های خلوت و بی‌رنگ دیشب امروز با چهارراه‌های شلوغ و صف مسافران تاکسی رنگ عادی به خود می‌گیرد.صفحه ۱۷

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

برای ارسال دیدگاه شما باید وارد سایت شوید.