گفتگویی خواندنی با تعدادی از پیشکسوتان جهادت و شهادت در قروه؛

روایت هشت سال مجاهدت خاموش/ رزمندگان قروه ای در آزادسازی کردستان نقشی بی بدیل داشتند

شناسه : 1928 28 اکتبر 2020 - 9:13 100 بازدید ارسال توسط :
در طول هشت سال جنگ تحمیلی ، مردم شهرستان قروه به عنوان پشتیبان اصلی جبهه های غرب کشور شناخته می شدند که هیچوقت ضد انقلاب نتوانست به این شهرستان نفوذ کند.
روایت هشت سال مجاهدت خاموش/ رزمندگان قروه ای در آزادسازی کردستان نقشی بی بدیل داشتند
پ
پ

مردم متدین و انقلابی شهرستان قروه و شهرها و روستاهای تابعه آن مفتخر هستند که از بدو پیروزی انقلاب اسلامی در راه تحقق آرمان های مقدس انقلاب ثابت قدم بوده اند.

 

روحیه انقلابی و شهادت طلبی جوانان این منطقه موجب شکل گیری هسته های مردمی، سپس در قالب کمیته های انقلاب و جهاد سازندگی گردید به طوری که در ایجاد امنیت اموال عمومی و مردمی و جلوگیری از هرج و مرج و فتنه منافقین تاثیرگذار بود.

 

متاسفانه از همان اوایل پیروزی انقلاب اسلامی گروهک های ضد انقلاب در کردستان آتش نا امنی را برافروختند و در این میان جوانان شهرها و روستاها به پا خواستند و با هدایت و آموزش تعدادی از افسران هوانیروز همچون شهید بروجردی به رویارویی با اشرار روی آوردند و بدین ترتیب عناصر ضد انقلاب که تا چند کیلومتری شهر قروه پیشروی کرده بودند و جاده سنندج به قروه را مسدود نموده بودند سرکوب و به عقب رانده شدند.

 

جوانان رشید منطقه با عضویت داوطلبانه در سپاه پاسداران و سازمان پیشمرگان مسلمان کرد به دلایل شناختی که از جغرافیای منطقه داشتند در کنار سایر رزمندگان غیر بومی در پاکسازی مناطق مختلف کردستان در ایجاد امنیت و ثبات در شهرها و روستاها نقش آفرینی کردند و دشمن را از رسیدن به هدف خود ناکام نمودند.

 

 

همیشه این بخش قهرمان خیز یک گردان کامل در جبهه نیرو داشت

 

طاهر ضیایی پیشکسوت عرصه جهاد و شهادت دوران دفاع مقدس در بیان خاطرات روزهای نخست پیروزی انقلاب اسلامی می گوید : بعد از پیروزی انقلاب ، ضد انقلاب با تمام ایادی استکبار از جمله ساواکی های فراری ، چریک های فدایی خلق، منافقین، کومله و دموکرات در استان کردستان به دنبال جدایی استان از کشور بودند که مردم شهید پرور شهرستان قروه و شهر سریش آباد با تشکیل سازمان پیشمرگان مسلمان کرد سنگ تمام گذاشتند و حرکت را به سوی سنندج آغاز کردند.

وی ادامه داد: با فرمان حضرت امام که دستور دادند همه نیروها با امکاناتی که دارند به سوی کردستان سرازیر شوند و نیروهای انقلابی شهرستان شکل گرفتند حال آنکه سنندج نیز در دست ایادی استکبار بود تا برسد به سردشت و بانه و مریوان و دیگر شهرهای منطقه کردستان.

 

این پیشکسوت عرصه دفاع مقدس ادامه داد: مردم شهرستان قروه پایگاهی بودند برای نیروهایی که از تمام کشور سرازیر می شدند به سمت جبهه های غرب کشور و در سریش آباد و در مسجد جامع استراحت می کردند و مردم از انان پذیرایی می کردند.

وی به شجاعت جوانان شهرستان قروه اشاره نمود و گفت: همیشه این بخش قهرمان خیز یک گردان کامل در جبهه نیرو داشت و خیلی از افراد بودند که واقعا با شجاعت جلو می رفتند و در عملیات حضور می یافتند و با فداکاری انقلاب را حفظ کردند.

 

از نقش آفرینی بانوان تا مدیریت جنگ در لحظه های حساس 

جعفر کاوه یکی دیگر از پیشکسوتان عرصه جهاد و شهادت در هشت سال دفاع مقدس نیز در گفتگو با خبرنگار ما بیان داشت: شهرستان قروه دروازه استان کردستان است و در دوران دفاع مقدس به عنوان شهرستان معین و پشتیبان نقش عمده ای داشت.

وی ادامه داد: در هر موضوعی که بحث دفاع مقدس در سطح استان مطرح بود اولین نگاه فرماندهان نظامی استان نگاه به شهرستان قروه بود که به عنوان شهرستان پشتیبان می توانست در تمام زمینه ها پشتیبان جبهه ها باشد.

 

به گفته کاوه در کنار تمام این موارد نقش مادرانی که در سطح شهرستان نسبت موضوع جنگ تحمیلی اهمیت قائل بودند و با اقداماتی از قبیل پخت نان جمع آوری کمک ها و دوخت لباس برای رزمندگان نقش آفرینی می کردند قابل ستایش بود.

وی به نحوه مدیریت جنگ توسط رزمندگان شهرستان قروه اشاره نمود و گفت : رزمندگانی که از شهرستان قروه به دیگر مناطق کشور اعزام می شدند مدیریت جنگ را بر عهده داشتند و در حال حاضر هم اکثر نیروهای رزمنده ای که به عنوان مرزدار خدمت می کنند و کسانی که جان خود را فدای جمهوری اسلامی می کنند اهل شهرستان قروه هستند که از جمله سردار شهید شکیبا سلیمی که یکی از اسطوره های استان در عرصه دفاعی بودند.

کاوه بیان داشت: در شهرستان قروه شهدای زیادی از جمله شهدای مدافع حرم را ما داشته ایم که خارج از مرزهای جمهوری اسلامی از دین مبین اسلام دفاع می کنند.

 

اهل سنت و اهل تشیع دوشادوش یکدیگر در برابر ضد انقلاب 

حاج اسماعیل اسفندیاری دیگر پیشکسوت عرصه دفاع مقدس در شهرستان قروه است که در گفتگو با خبرنگار ما با بیان اینکه ما در استان کردستان قبل از جنگ تحمیلی یک قبل جنگ داشتیم که شهرستان قروه به مانند کوه احد در برابر ضد انقلاب ایستادگی کرد گفت: همان سال های اول پیروزی انقلاب اسلامی و در اردیبهشت سال ۵۸ سازمان پیشمرگان مسلمان شکل گرفت و ۱۵ ماه قبل از آغاز جنگ، جوانان این شهرستان سازمان رزم تشکیل دادند و جزء اولین مکان هایی بود که در حفظ امنیت کشور و استان قدم برداشتند و نخستین عملیات ها را در برابر ضد انقلاب آغاز کردند.

 

وی ادامه داد: یکی از جاهایی که به تناسب قومیت نژاد و مذهب در کنار هم سال های سال زندگی کرده اند و در برابر مشکلات ایستاده اند همین شهرستان بوده است.

اسفندیاری بیان داشت: حضور برادران اهل سنت و سرداران بزرگی مانند سردار محمد جعفری در کنار سرداران بزرگ اهل تشیع همانند سردار یدالله حاجیان ، سردار شهید جعفر طالبی و دیگر سردارانی که برای توسعه امنیت در استان جنگیدند خود بیانگر اتحاد و یکپارچگی مردم این شهرستان بود.

وی تصریح کرد: من به جرات می توان بگویم که بیش از  ۵۰ درصد از زیرساخت یگان عملیاتی کردستان در جنگ تحمیلی را بچه های قروه در کردستان تشکیل دادند و امروز به لشگر عملیاتی بیت المقدس ارتقا پیدا کرده است.

 

به گفته وی اگر لشکر پیروز ۲۷ حضرت رسول در تهران تشکیل شد فندانسیون این لشگر را حاج احمد از مریوان تشکیل داد که بچه های قروه نیز در آن حضور داشتند.

این پیشکسوت عرصه دفاع مقدس ادامه داد: در آن روزها ما بازی جنگ را با فرماندهان گردان ها انجام می دادیم و بیش از ۱۰۰ نفر از جوانان این شهرستان به عنوان فرمانده گردان در جنگ حضور داشتند و ده ها نفر از این عزیزان در طول جنگ تحمیلی به شهادت رسیدند.

اسفندیاری افزود: ما در این شهرستان ده ها شهید امنیتی داده ایم و ده ها شهید در جنوب کشور و در عملیات های کربلای ۴ و کربلای ۵ تقدیم انقلاب کرده ایم و افتخار می کنیم که بگوییم هنوز هم جوانان این شهرستان در جای جای استان جان خود را در راه دفاع از میهن اسلامی فدا می کنند.

به گفته وی هنوز هم جوانان دغدغه مند کردستان و شهرستان قروه در خط مقدم انقلاب قرار دارند و ما مفتخر هستیم که بگوییم نخستین شهدا را تقدیم انقلاب کردیم و هیچ وقت ضد انقلاب نتوانست به این شهر نفوذ کند

 

فتح ارتفاعات بلند کردستان توسط رزمندگان قروه ای 

حسین الماسی فرماندار قروه که به عنوان یکی از رزمندگان هشت سال دفاع مقدس نیز شناخته می شود یکی دیگر از افرادی بود که در گفتگو با خبرنگار ما گفت: در همان اوایل انقلاب متاسفانه در کردستان شرایطی فراهم شد که ضد انقلاب فعال شده بود و بسیاری از شهرهای استان مورد تصرف گروه های ضد انقلاب قرار گرفتند.

 

وی ادامه داد: در دوران جنگ تحمیلی بسیاری از ارتفاعات بلند در مناطق غربی به وسیله جوانان قروه ای فتح شد و جوانان برومند قروه ای هم در جبهه های غربی و هم در جبهه های جنوب می جنگیدند و دلیل آن وجود شهدا و جانبازانی است که هم در مناطق غرب و هم در مناطق جنوب به درجه رفیع شهادت و جانبازی نائل شدند.

 

دفاع مقدس اختلافات را ریشه کن و صف واحد را ایجاد نمود 

امام جمعه قروه نیز در گفتگو با خبرنگار ما با اشاره به رشادت های رزمندگان اسلام در طول هشت سال دفاع مقدس بیان داشت : ۵۴۰۰ شهید استان کردستان که از این پهنه ی خونین تقدیم انقلاب اسلامی شد ترکیبی از شیعه و سنی و ترک و کرد را دارد و این از مهمترین امتیازات استان کردستان در مقابله با غرب و ایادی غرب و صدام خبیث بوده و کارنامه ای برای این استان محسوب می شود.

 

حجت الاسلام عابدین رستمی ادامه داد: یادی بکنیم از شهدای جامعه زنان و کسانی که در این مسلک و در این طریق حرکت کردند از جمله شهید فاتحی کرجو و باید بگوییم امنیتی که امروز در مرکز وجود دارد از دروازه کردستان می گذرد و اساس این امنیت را مردمان کرد و ترک و شیعه و سنی در استان کردستان در کنار هم و با برادری تمام تکمیل می کنند و ان را به سر منزل مقصور می رسانند.

وی افزود: دفاع مقدس برای کردستان اگر چه هزینه هایی داشت اما منافعی نیز داشت از جمله انکه اختلافات را ریشه کن نمود و مردم را ورزیده کرد و در پای ارمان ها مردم را تضمین نمود و صف واحد را رقم زد و برادری را حاکم کرد و سازندگی را رقم زد.

 

شهرستان قروه و کارنامه ای درخشان 

سرهنگ محمد رضا مومنی فرمانده سپاه قروه نیز با اشاره به مجاهدت های مردم شهرستان قروه در طول هشت سال دفاع مقدس بیان داشت : شهرستان قروه یکی از آن شهرستان هایی است که در سطح ایران اسلامی در پیروزی انقلاب اسلامی نقش بسزایی داشته است.

 

وی ادامه داد: در پیروزی انقلاب اسلامی نیز شهرستان قروه شهدایی را تقدیم نظام مقدس جمهوری اسلامی کرده است که در مجموع ما ۴۷۰ شهید به خون خفته از شهرستان قروه را تقدیم نظام کردیم و اگر عزت و آبرویی هست که از آن سخن می گوییم مرهون مجاهدت های این شهدا است که به آنان افتخار می کنیم و به آنان می بالیم.

به گفته مومنی اگر پای سخنان خانواده های شهدا بنشینیم باز هم حاضر هستند که فرزندان خود را تقدیم انقلاب نمایند و این همان بصیرت و ولایت مداری است که آتش به اختیار رزمندگان و بسیجیان و مردم فهیم شهرستان قروه بارها ثابت کرده اند که در تمام صحنه ها حضور دارند.

وی افزود: هستند پیشکسوتان عرصه جهاد و شهادت که بازماندگان شهدای عزیز ما هستند و در شهرستان قروه دغدغه مندانه که اگر اتفاقی در کشور رخ دهد با جانفشانی در عرصه نیاز انقلاب حاضر می شوند.

 

ایثار ادامه دارد ….

 

هر طرف که می‌نگری شهیدی را می‌بینی که با چشمان نافذ و عمیقش نگران توست که تو چه می‌کنی؟ سنگین است و طاقت فرسا زیر بار نگاهشان حس می‌کنی که در وجودت چیزی در هم می‌ریزد!

 

شهدا توانستند، آمده‌ایم تا ما هم بتوانیم! ای که مرا خوانده‌ای راه نشانم بده!

 

انتهای پیام/

این مطلب بدون برچسب می باشد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

برای ارسال دیدگاه شما باید وارد سایت شوید.