این یادمان در نزدیکی روستایی به نام سیران بند واقع شده است...

یادمان شهدای غریب سیران بند

شناسه : 573 08 مارس 2020 - 20:18 75 بازدید ارسال توسط : نویسنده : ادمین حفظ آثار منبع : وب سایت پیشمرگ روح الله
این یادمان در نزدیکی روستایی به نام سیران بند واقع شده است. این روستای مرزی در 24 کیلومتری جنوب شرقی شهر بانه و در بخش ننور شهرستان بانه قرار دارد و هم مرز با دره شلیر عراق است. در مورد سرگذشت این شهدای عزیز، روایات مختلف و متفاوتی ذکر می شود اما آنچه مشخص است، تعدادی از رزمندگان ایرانی (10نفر) بعد از به اسارت گرفته شدن به وسیله گروهک های ضد انقلاب، به طرف مرز ایران و عراق، در نزدیکی روستای هنگ ژاله و سیران بند بانه برده می شوند. در حوالی مرز و در نزدیکی یک چشمه این 10 شهید بزرگوار از ادامه راه سرباز می زنند و مقاومت می کنند. ضد انقلاب تنها راه چاره را در این می بینند که آنها را در همان جا به شهادت برسانند.
یادمان شهدای غریب سیران بند
پ
پ

شهرستان بانه در شمال غربی استان کردستان قرار دارد. این شهر از شمال شرقی با سقز، از شمال غرب با سردشت و در غرب با استان سلیمانیه عراق از جمله ماووت همسایه است . این شهرستان از جنوب (دره شلیر ) و غرب با کشور عراق هم مرز است و دارای حدود ۷۳ کیلومتر مرز مشترک با این کشور می باشد. این شهر با سقز ۵۱ کیلومتر، با سردشت ۶۷ کیلومتر ، با بوالحسن (یادمان ) ۲۷ کیلومتر و با شهر ماووت عراق ۷۵ کیلومتر فاصله دارد.

بانه از جمله شهرهای مورد توجه ضد انقلاب بود. پادگان ارتش این شهر در اوایل اردیبهشت سال ۵۹ در محاصره ضد انقلاب قرار گرفت که با حضور ۹۰ نفر از نیروهای اعزامی گردان ۱ سپاه تهران آزاد شد . در خرداد ماه سال ۵۹ با حضور شهید صیاد شیرازی و نیروهای ایشان در سقز ، ابتدای جاده سقز – بانه پاکسازی شد و در ادامه نیز محاصره پادگان و شهر بانه در هم شکست و از حضور ضد انقلاب پاکسازی شد.

عملیات های انجام گرفته در این منطقه

۱

بعثت

اردیبهشت ۶۲

سپاه ،ارتش و پیشمرگان کرد

۲

نصر

۸/۷/۶۲

ارتش ، سپاه و ژاندارمری

۳

وحدت

آذر ۶۲

سپاه

۴

شهید هادوی

خرداد۶۳

سپاه و ارتش

۵

غدیر خم

شهریور ۶۴

ارتش ، سپاه و زاندارمری

شهدای غریب سیران بند

این یادمان در نزدیکی روستایی به نام سیران بند واقع شده است. این روستای مرزی در ۲۴ کیلومتری جنوب شرقی شهر بانه و در بخش ننور شهرستان بانه قرار دارد و هم مرز با دره شلیر عراق است.

در مورد سرگذشت این شهدای عزیز، روایات مختلف و متفاوتی ذکر می شود اما آنچه مشخص است، تعدادی از رزمندگان ایرانی (۱۰نفر) بعد از به اسارت گرفته شدن به وسیله گروهک های ضد انقلاب، به طرف مرز ایران و عراق، در نزدیکی روستای هنگ ژاله و سیران بند بانه برده می شوند. در حوالی مرز و در نزدیکی یک چشمه این ۱۰ شهید بزرگوار از ادامه راه سرباز می زنند و مقاومت می کنند. ضد انقلاب تنها راه چاره را در این می بینند که آنها را در همان جا به شهادت برسانند.

مزار مطهر این ۱۰ شهید در مرز آزادی و اسارت، زیارتگاه عاشقان فرهنگ شهید و شهادت است. در ضمن این منطقه یکی از محورهای عملیاتی لشکر ۸ نجف در عملیات والفجر ۴ بوده است.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

برای ارسال دیدگاه شما باید وارد سایت شوید.